Automobil

 

... je motorový dopravný prostriedok používaný na prepravu osôb alebo tovaru pohybujúci sa na niekoľkých kolesách.

 

Podľa charakteristických rozmerov sú osobné automobily rozdelené do tried. V súčasnosti je možné pozorovať tendenciu neustáleho nárastu tak veľkosti automobilov, ako aj výkonov ich motorov. Hranice jednotlivých tried sa preto stále posúvajú.

 Hlavné časti automobilu

 

Podvozok
rám,
pojazdové zariadenia,
riadenie,
brzdy,
pérovanie,
nápravy.
Poháňacie ústrojenstvo
motor s príslušenstvom,
prevodová (hnacia) sústava
spojka,
prevodovka,
rozvodovka,
koncový prevod,
spojovacie a kĺbové hriadele
Elektrické príslušenstvo
zdroje
akumulátor
alternátor
dynamo
spotrebiče
spúšťač
zariadenia ktoré pre svoju činnosť potrebujú elektrickú energiu (osvetlenie, húkačka, elektromotory, všetky vodiče /káble/, rádio a iné spotrebiče)
Výstroj vozidla
zrkadlá
stierače
pásy
lapače nečistôt
prístrojový panel

Búdka vodiča – samonosná karoséria

 

bmw coupe

 

Motor 

 

... je stroj, ktorý mení určitý druh energie na mechanickú energiu.

 

4-taktný motor

Palivo pre automobil

 

Benzín

 Benzín je kvapalná zmes prchavých uhľovodíkov (hlavne alkánov, cykloalkánov, aromatických uhľovodíkov a alkénov) odvodená z ropy a ďalších prídavných látok (najčastejšie benzén a izooktán), ktoré zlepšujú jeho vlastnosti ako paliva. Zvyčajný počet atómov uhlíka v jednotlivých molekulách uhľovodíkov tvoriacich základ zmesi je medzi 5 až 12.
Benzín sa používa ako palivo pre väčšinu zážihových motorov. Najčastejšie sa vyrába frakčnou destiláciou z ropy
.

 

Nafta 

Motorová nafta (alebo nafta, palivová nafta, plynový olej) je kvapalné palivo tvorené zmesou ťažšie odpariteľných uhľovodíkov a ďalších prídavných látok. Obvyklý počet atómov uhlíka v jednotlivých molekulách uhľovodíkov tvoriacich základ zmesi je medzi 9 až 22.
Nafta sa používa ako palivo pre väčšinu vznetových motorov. Najčastejšie sa vyrába hydrogenizáciou frakcií z destilácie ropy.

 

Pri nákupoch hliníkových diskov, máte obrovský výber. Je preto vhodné staviť na kvalitu. Predaj diskov, je niečo čomu sa dnes venuje nespočetne veľa firiem. Pri nákupe nových treba byť naozaj opatrný. Nekvalitný disk, môže spôsobiť problémy nie len Vám, ale ak zapríčiní autonehodu, tak aj ostatným účastníkom cestnej premávky. Najlepšie disky sú dnes z hliníku. Je to veľmi ľahký a pevný materiál. Hliníkové disky teda dokážu vďaka svojej ľahkosti zvýšiť rýchlosť a znížiť spotrebu Vášho auta. A okrem toho, vyzerajú skvelo. Auto robí kolesá, sa nehovorí len tak pre nič za nič. Krásne auto so škaredými kolesami nie je vôbec pekné. Niekedy je teda investícia do kolies čiste estetická záležitosť. No aj v tomto prípade by ste mali staviť na kvalitu. Disky z ľahkých zliatin majú teda množstvo výhod oproti bežným, plechovým diskom. Tak prečo si nezlepšiť svojho kolesového miláčika.