SUV

Sport utility vehicle (SUV) je všeobecný termín marketingu pre vozidlá, podobne ako kombi, ale postavený na svetlo-podvozok. Zvyčajne vybavené štyri-pohon kolesa pre on-alebo off-road schopnosti, a s niektorými nárok alebo schopnosť použiť ako off-road vozidlá, niektoré SUV patrí ťažné kapacita pick-upu s cestujúcim-niesť priestor minivan alebo veľký sedan. Vzhľadom k tomu, SUV sú považované za ľahké nákladné automobily a často zdieľajú rovnaké platformy pre pick-up, sú regulované menej prísne, než osobné automobily v rámci uvedených dvoch zákonov v Spojených štátoch, energetickej politiky a podľa zákona o ochrane za pohonné hmoty, a zákon o ovzduší pre Emisie.
Termín nie je používaný vo všetkých krajinách, a out-so Severnou Amerikou sa slová "off-road vozidlá", "štyri-pohon kolesa" alebo "štyri-by-štyri" (v skratke "4WD" alebo "4x4"), alebo len použitie značky pre opis typu vozidla ako "Jeep" alebo "Land Rover" je viac obyčajný. Avšak, nie všetky SUV majú štyri-pohon kolesa schopností. Naopak, nie všetky štyri-kolo-pohon osobné vozidlá SUV. Off-road vozidlá širokú triedu vozidiel, postavený predovšetkým pre off-road použitie. Avšak, tento rozdiel je často nie zo strany širokej verejnosti a médií. Hoci niektoré SUV majú off-road schopnosti, často hrajú len vedľajšiu úlohu, a SUV často nemajú možnosť prepínania medzi dvoch-a štyroch kolies-kolo-pohon vysokej súkolesia a štyri-kolo-pohon nízke súkolí. Kým auto tvorcovia tout SUV na off-road statočnosť s reklamou a pomenovanie, denné využitie SUV je do značnej miery na spevnených cestách av mestách. Takéto použitie spôsobí, že výraz SUV bude ohovárať termín majitelia "skutočný" off-road vozidlá.
Extrémne populárne v neskorej 1990 a čoskoro 2000s, SUV popularita odvtedy klesla. Vzhľadom k vysokým cenám ropy a poklesu ekonomiky od polovice-2000s, výrobcovia odpovedali na sťažnosti kupujúcich '. Tradičné truck-založené SUV je postupne nahradil nový typ vozidla, crossover SUV, ktorý používa automobilový platformu pre ľahší a lepšiu účinnosť paliva, ako odpoveď na mnoho kritiky športových úžitkových vozidiel.